Tisíce lidí přišly v roce 2009 do pardubické arény se zaťatými pěstmi vyjádřit svůj nesouhlas s plánovanou výstavbou spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. Senát dokonce posvětil petici za její nedostavění.
A nad tím vším byla prohlášení politiků kraje i okolních měst, jak stojí za lidmi. Teď (leden 2013) měl hejtman Martin Netolický na stole návrh, jak spalovnu dostat navždy do složky s nápisem Vyřízeno.
Martin Netolický (ČSSD - hejtman Pardubického kraje. Ve funkci od 2.11.2012)
Majitel spalovny, společnost AVE CZ, v lednu nabídl hejtmanovi, že skončí se svými aktivitami v Rybitví, pokud kraj objekt za osm milionů odkoupí. "Sešli jsme se na žádost AVE CZ. Sdělili mi, že jejich záměr se spalovnou už není takový jako v minulosti, a řekli mi svou představu vypořádání se s krajem," uvedl hejtman Martin Netolický.
Hned na místě však česko-rakouské společnosti sdělil zamítavý postoj kraje. "Pokud AVE CZ přijde s tím, že od svého záměru vybudovat zde spalovnu ustupuje, rád ji vyslechnu. Zůstáváme svým postojem stále proti spalovně, ale nevidím důvod, proč bychom se s nimi měli vypořádávat z veřejných zdrojů," dodal Netolický.AVE CZ se k jednání nechtěla vyjadřovat. "Ve věci probíhajícího projektu nebyla přijata žádná rozhodnutí, z tohoto důvodu vám proto nemůžeme poskytnout více nových informací," uvedla mluvčí firmy Jana Vondráková.
Netolický tak zachoval postoj správného hospodáře, (vážně? - pozn. autora tohoto webu) na druhou stranu firma AVE CZ nadále pokračuje v získávání takzvaného integrovaného povolení, které jí v případě získání umožní spalovnu dobudovat.Po jejím dostavění by se v Rybitví měly pálit desetitisíce tun nebezpečného odpadu ročně. A ty by měly přivážet do Rybitví tisíce kamionů.
Pardubičtí ekologové se proto domnívají, že částka osm milionů by mohla rychle vyřešit problém, kvůli kterému se bouřily tisíce lidí a ti, co bydlí v blízkosti spalovny, se obávali razantního poklesu cen svých nemovitostí."Podle nás je odkup spalovny jediné rozumné řešení, které jsme navrhovali už dávno.
Vstoupit do jednání by však mělo spíše město Pardubice, hned vedle spalovny má pozemky městská akciovka Vodovody a kanalizace, která by získaný objekt mohla využít," řekl Jan Linhart ze sdružení Stop spalovně v Rybitví.
Jenomže k politikům Pardubic nebo Hradce Králové se nabídka majitele spalovny ani nedostala. Dozvěděli se o ní až od MF DNES a ani oni neprojevili velký zájem společně řešit případný odkup spalovny."Paní primátorka Fraňková o nabídce nic neví. Na městě se toto téma nikdy neobjevilo, takže těžko říct, zda by takové řešení našlo podporu," uvedla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní."Tato informace se k nám nedostala, nevidím ale žádný důvod, proč by na to měl Hradec přispívat, protože on tu špatnou investici neudělal," uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink.Jediný, kdo z dotazovaných politiků nakonec vyjádřil souhlas se společným odkupem, tak byl náměstek pardubické primátorky František Brendl. "Společné odkoupení spalovny by mohlo být jednou z cest, jak problém vyřešit jednou provždy," uvedl.Je ale možné, že se vyčkávací taktika hejtmanovi vyplatí a společnost AVE CZ nakonec od záměru pálit v Rybitví nebezpečné odpady ustoupí "zadarmo".Zatím však stále na krajském úřadu leží její žádost o integrované povolení, a tedy i záměr spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví dostavět. Autoři: Martin Ťopek, Michaela Rambousková
ZDROJ