31. 1. 2010 19:00

Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí se stavbou spalovny průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic.

 Jan Dusík ( od listopadu 2009 do března 2010 ministr životního prostředí ČR, předtím v letech 2006 až 2009 náměstek ministra životního prostředí ČR, člen Strany zelených pod dobu působení ve funkci ministra členství přerušil)

Proti té už řadu měsíců vehementně protestují obyvatelé Pardubic a úřad ministra Jana Dusíka nyní ke stavbě vydal nesouhlasné stanovisko, když posuzoval vliv palovny na životní prostředí.

„Ač je stanovisko nesouhlasné k předloženým variantám, ministerstvo upozorňuje na nezbytnost řešení nakládání s nebezpečnými odpady v regionu," upozornil však zároveň náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha. 

V současnosti uzavřený provoz chce přestavět a znovu spustit rakouská společnost AVE CZ

Petici proti spalovně podepsalo 50 tisíc lidí. Vadí jim zejména, že spalovna stojí v sousedství bytové zástavby.

Hejtmanství Pardubického kraje v čele se sociálními demokraty a místní aktivisté požadovali, aby se proces posuzování vlivu na životní prostředí zastavil zcela.

Domnívají se totiž, že investice je podle nich natolik zásadní, že se blíží spíše k novostavbě. Požadují proto, aby spalovna podstoupila například strategické hodnocení vlivu koncepce na životní prostředí (SEA), které svým charakterem je náročnější.

Sociální demoktraté rovněž požadují, aby Fischerův kabinet zahájil jednání s vládou Horních Rakous, která má v investorské firmě podíl.

(red), http://aktualne.centrum.cz, 31.1. 2010, Aktuálně.cz