AVE CZ - Spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví
-
Podrobnosti:
Kategorie: AVE CZ - Spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví
Zobrazení: 247
Společnost tvrdí, že podle studií nebude provozem spalovny ohroženo životní prostředí ani zdraví obyvatel, a linku chce uvést do provozu. „Zdraví je to nejcennější, co máme. Obavám občanů tedy rozumíme a nebereme je na lehkou váhu,“ sdělila mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková.
Text petice proti spalovně je na konci článku
Zaměstnanci firmy avizovali, že dokumentaci doplní například o celou kapitolu týkající se dopadů záměru na veřejné zdraví, aby splňovala evropské směrnice pro kvalitu ovzduší, nebo studie, které jsou zaměřené na zdraví občanů v okolí podobných zdrojů emisí.
„Věříme, že po doplnění dokumentace o další data a vysvětlující komentáře se nám všechny pochybnosti na straně veřejnosti podaří rozptýlit. Technologie, které se při spalování odpadů dnes používají, jsou velmi šetrné k životnímu prostředí i zdraví obyvatel,“ dodala Ivácková.Číst dál: Společnost AVE CZ tvrdí, že podle studií nebude...
-
Podrobnosti:
Kategorie: AVE CZ - Spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví
Zobrazení: 285
Majitel spalovny, firma AVE CZ, snahu ale nevzdává. Přepracoval dokumentaci a požádal resort o posouzení vlivu na životní prostředí znovu. Podle Pavly Iváckové by znovuzprovoznění 18 let odstavené spalovny společnost AVE CZ stálo stovky milionů korun. Firma počítá s tím, že by se v areálu likvidovalo 20 tisíc tun odparu ročně. To by znamenalo nepřetržitý provoz 365 dní v roce. Proti záměru dlouhodobě protestuje i pardubický magistrát.
Vylepšená dokumentace
„V nově přepracované dokumentaci bylo přihlédnuto ke všem připomínkám, které byly zaslány k poslední verzi dokumentace z roku 2020. Veškeré povolovací procesy a realizace modernizace si vyžádají více jak 3 roky,“ přibližuje mluvčí firmy AVE CZ Pavla Ivácková.
Číst dál: Firma AVE CZ dál tlačí na zprovoznění spalovny v...
-
Podrobnosti: Kategorie: AVE CZ - Spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví Zobrazení: 230
Společnost AVE CZ odpadové hospodářství přepracovala dokumentaci vlivů záměru modernizace spalovny nebezpečných průmyslových odpadů v Rybitví na životní prostředí(EIA). ČTK to zjistila na stránkách České informační agentury životního prostředí CENIA. Dokument vloni vrátilo ministerstvo životního prostředí k doplnění. Ve srovnání s původním návrhem již odpadová firma nenavrhuje dvě varianty množství ročně spalovaného materiálu. Původně počítala s kapacitami 20 000 tun, nebo 15 800 tun za rok. Nyní již plánuje pouze vyšší hodnotu, která představuje 7500 provozních hodin ročně. Přepracovanou dokumentaci posoudí ministerstvo životního prostředí.
-
Podrobnosti: Kategorie: AVE CZ - Spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví Zobrazení: 563
2007-10-16
Záměr rekonstrukce a modernizace spalovny nebezpečného odpadu v areálu chemičky Synthesia v Pardubicích-Semtíně vzbudil v posledních měsících odpor veřejnosti i několika radnic. Společnost AVE CZ však oznámila, že od svého záměru nehodlá ustoupit, ani omezit kapacitu spalovny.
Záměr rekonstrukce a modernizace spalovny nebezpečného odpadu v areálu chemičky Synthesia v Pardubicích-Semtíně vzbudil v posledních měsících odpor veřejnosti i několika radnic. Společnost AVE CZ však oznámila, že od svého záměru nehodlá ustoupit, ani omezit kapacitu spalovny.
Jednatel firmy Roman Mužík řekl na tiskové konferenci: „Kapacitu bychom neradi snižovali, protože si myslíme, že pro region Pardubicka je nastavena akorát. Jedná se o kapacitu 20 000 tun ročně, přičemž Pardubický kraj produkuje 30 tisíc tun spalitelných nebezpečných odpadů za rok.
Pokud započítáme ještě extrémní množství starých ekologických zátěží v pardubickém okrese, má spalovna práci minimálně na dalších 15 let a bude plně vytížena.“
Jeho slova potvrzuje i radní Pardubického kraje Petr Šilar. Podle jeho vyjádření je dnes v okolí Semtína na skládkách uloženo okolo 100 000 tun nebezpečného odpadu a celková produkce nebezpečných odpadů v pardubicko-hradecké aglomeraci dosahuje produkce 100 000 tun ročně.
Spalovnu koupila od Synthesie Semtín v loňském roce rakousko-česká společnost AVE CZ a po modernizaci ji hodlá provozovat od roku 2010. Spalovna v Synthesii začala pracovat v roce 1995, o devět let později musela být odstavena, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity.
Proti záměru znovu uvést do provozu spalovnu nebezpečných odpadů se postavila sousední obec Srnojedy, Strana Zelených, dva městské obvody Pardubic i pardubický magistrát, který chce zablokovat záměr v povolovacím řízení. Zcela zabránit mu však nemůže, pokud provozovatel zařízení splní požadavky dané zákonem.
Petr Šilar ve svém prohlášení připomíná, že v současné době neexistuje modernější a vůči životnímu prostředí šetrnější technologie průmyslového odstraňování nebezpečného odpadu, než je vysokoteplotní spalování v rotační peci a ukládání nespalitelných zbytků na specializovanou skládku (nejbližší je v Čáslavi).
Petr Šilar - od roku 2010 - senátor za obvod č. 46, Ústí nad Orlicí , Zastupitel Pardubického kraje (v letech 2000–2010 také radní kraje)
Spalovna nebezpečného odpadu bude mít podle AVE CZ instalován moderní dioxinový filtr – její produkce dioxinů bude tedy zlomková proti ostatním průmyslovým zařízením v Pardubicích a okolí.
– jhm – ZDROJ
-
Podrobnosti: Kategorie: AVE CZ - Spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví Zobrazení: 321
Zástupci česko-rakouské firmy AVE CZ opět požádali kraj o změnu územního plánu, tak aby mohli spustit u Pardubic velkou spalovnu nebezpečného odpadu. Úředníci jim dokument sice vrátili, ale ne na dlouho.
Když na konci roku 2009 tisíce rozzuřených lidí v pardubické aréně vypískaly šéfy AVE CZ s jejich nápadem na spuštění spalovny chemikálií u jejich města, mohlo se zdát, že odpůrci zařízení mají vyhráno.
Optimismus podpořil pozdější verdikt ministerstva životního prostředí, které s opravou vyřazené spalovny nesouhlasilo.
Jenže uteklo dva a půl roku a krajští úředníci dostali na další žádost česko-rakouské společnosti o otevření cesty ke spalování dvaceti tisíc tun chemikálií ročně v Rybitví u Pardubic.
"Krajský úřad obdržel žádost firmy AVE CZ o udělení integrovaného povolení stavby," uvedl Josef Hejduk, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Pokud by firma povolení dostala, měla by opravu i pozdější spuštění zařízení na dosah.
Klíčový dokument však zatím společnost vlastněná hornorakouskou vládou Krajský úřad jí stejně jako vloni v létě žádost vrátil.
"Přezkoumali jsme žádost a shledali jsme ji jako neúplnou. Proto jsme vyzvali žadatele o doplnění žádosti a řízení jsme přerušili,"
Úředníkům v žádosti nejspíše chyběl územní plán obce Rybitví. Bez něho se totiž případ, který se táhne už od roku 2006, nehne dál. A to zřejmě bude platit ještě minimálně několik měsíců. Nikdo totiž na pořízení územního plánu obce dvakrát nespěchá.